Nyheder

Odens Kommune har startet kampagnen
”Dit – Mit – Vores #YndlingsOdense”.

Læs mere på Odense,dk

 

Tirsdag den 22. maj kl. 12.00 SPIS SAMMEN
Menu: Hamburgryg med bearnaisesovs og grøntsager. Pris 55,- kr.
Bestilles senest fredag den 18. kl. 12.00
på tlf. 65 90 35 94.
Tilmelding er bindende,
betaling under middagen.
Drikkevarer købes i cafeteriaet.
Alle er velkomne

Søndag den 27. maj til fredag 1. juni.
6 dages ferierejse, arrangeret af Frørup Rejser, tur til Mosel.

Læs mere her

Juni

Onsdag den 13. juni kl.9.00 KRYDDERSNAPSEHOLDET
Tur til Stige Ø. Vi kan samle Kveller, Strandmalurt og får en hyggelig dag
med den medbragte madpakke og kryddersnaps.

Onsdag den 20. juni kl. 12.00 MIDSOMMERFEST OG SPIS SAMMEN
Tarteletter med høns i asparges.
Vi tænder grillen, rister nogle af de gode
pølser, der serveres med kartoffelsalat.
Kaffe med småkager. Der bliver god
underholdning, og vi synger nogle af de kendte midsommersange.
Der bliver hygge hele eftermiddagen.
Billetter af kr. 90,- købes i cafeteriet fra mandag 7. maj.
Alle er velkomne

August

Onsdag den 22. aug. kl. 12.00 GAMMELDAGS HØSTFEST MED HAT
I haven og på terrassen med grillpølser, pandekager, kryddersnaps, kaffe, sang, spil og dans.
Drikkevarer købes i cafeteriaet.
Billetter à kr. 110,00 købes i cafeteriaet fra mandag den 7. maj til fredag 17. aug.
Alle er velkomne

 

Mandag den 6. august kl. 9.00 KURSUS-INDSKRIVNING
Kom og tilmeld dig de hold du har lyst til at deltage på.
Er du tilmeldt et hold, er ny tilmelding ikke nødvendig.
Alle kursusledere er til stede.
Nyt i år er Læsekreds, Dart, Cykling, Petanque og flere specialiserede gå hold.

Alle er velkomne, nye medlemmer optages.

KURSUSAKTIVITETERNE starter efter ferien:
Mandag den 13. aug.    kl.   9.30 Linedanse (Inge)
Mandag den 13. aug.    kl.  11.00 Qi-Gong (Jan)
Mandag den 13. aug.    kl. 13.30 Seniordans
Mandag den 3. sep.      kl. 11.00 Engelsk, begyndere – rejsebrug & daglig tale (Kurt)
Mandag den 3. sep.      kl. 12.30 Håndarbejde (Anna)
Mandag den 3. sep.      kl. 12.30 Knipling (Birgit)
Mandag den 10. sep.    kl.   8.30 IT-hold 1, begyndere (Bent)
Mandag den 10. sep.    kl. 10.00 Syning (Lilian)
Mandag den 10. sep.    kl. 10.30 IT-hold 2 (Bent)
Mandag den 17. sep.    kl. 12.30 IT-hold 4, lidt øvede (Jens Arne) 

Tirsdag   den 14. aug.    kl.   9.00 IT-Cafe
Tirsdag   den 14. aug.    kl.   9.30 Motion og gåtur
Tirsdag   den 21. aug.    kl. 10.45 Yoga (Inge Madsen)
Tirsdag   den 28. aug.    kl. 13.00 Blomsterbinding (Maja)
Tirsdag   den 28. aug.    kl. 13.00 Slægtsforskning
Tirsdag   den 4. sep.      kl. 13.00 Skak (Preben)
Tirsdag   den 11. sep.    kl.   9.00 IT-hold 5, lidt øvede (Erik)
Tirsdag   den 11. sep.    kl. 11.00 IT-hold 6, lidt øvede (Erik)
Tirsdag   den 11. sep.    kl. 13.00 IT-hold 7, begyndere (Erik) 

Onsdag   den   5. sep.    kl.   9.00 Tegning og maling (Preben)
Onsdag   den   5. sep.    kl. 10.00 Engelsk, øvede – rejsebrug & daglig tale (Kurt)
Onsdag   den   5. sep.    kl. 10.45 IT-hold 9, lidt øvede (Lillian)
Torsdag den   2. aug.    kl. 10.00 Bowling (Tove)
Torsdag den   6. sep.    kl.   9.00 IPad, (Benny)
Torsdag den   6. sep.    kl. 10.00 Malerhold
Torsdag den   6. sep.    kl. 10.00 Stavgang (Annie)
Torsdag den   6. sep.    kl. 10.30 IT-hold 12, lidt øvede (Ole)
Torsdag den   6. sep.    Kl. 11.30 IPad (Benny)
Torsdag den 13. sep.    kl. 13.00 IT-hold 13, lidt øvede (Erik) 

Fredag    den 16. aug.    kl.   9.30 Motion og gåtur
Fredag    den 14. sep.    kl.   9.00 IT-hold 14, lidt øvede (Bent)

Onsdag den 15. august kl. 9.00 KRYDDERSNAPSEHOLDET
Fra gården, en tur til Randbøl hede, for at samle Soldug – Lyng – Tyttebær – Revling, måske flere. Husk madpakken og smagsprøverne!